A függőséget fizikai és pszichológiai típusokra különböztetik meg.
1. Az illegális kábítószer-használat klinikai képe:
- Torz valóságérzékelés: hiperesztézia, hipoesztézia, szinesztézia, téveszmésként értelmezett kóros illúziók, pszichoszenzoros hallucinációk, pszeudohallucinációk.
- Figyelemzavarok (pl. hypoprosexia, téveszmés témára összpontosító hyperprosexia) és memóriazavarok (rögzítési és/vagy visszahívási hipomnézia).
- A gondolatmenet felgyorsítható vagy lelassítható. A koherencia a normálistól az ideo-verbális inkoherenciáig terjed.
- Bizzar ötletek, a pragmatizmus hiánya, a verbális kifejezési zavarok, amelyek lehetetlenné teszik a beszédet követni.
- Elképzelések: pl. a nagyszerűségé, a találmányé, a misztikumé, az erotomániáé, a féltékenységé, az idegengyűlöleté, az üldöztetésé, az üldözésé, az előítéleté, a mérgezésé, a kapcsolaté, az értelmezésé, a tagadásé.
- Hipochonder ötletek – a fogyasztó meg van győződve arról, hogy egyes szervek már nem működnek stb.
- Mikromániás depressziós gondolatok: a tehetetlenség, a haszontalanság, a leértékelés – öngyilkossági hajlam.
- Nyelvzavarok: szóhasználat, zsargonofázia, mutizmus.
- Affektivitás: az érzelmi kifejezés intenzitása és megnyilvánulási formája tekintetében módosul – érzelmi ellaposodás, anhedonia, érzelmi labilitás, emelkedett hangulat, eufória, ingerlékenység, ingerlékenység, szorongás.
- Akaraterő: hypobulia, hyperbulia, impulzivitás, akaraterő hiánya, egy cselekvés befejezésének hiánya.
- Tudatosság, tájékozódás: Deperszonalizáció – a saját Énnel való kapcsolat elvesztése, Derealizáció – az elszakadás érzése, mintha az egyén külső megfigyelője lenne lakókörnyezetének.
- Gyakran a beteg nincs tudatában a betegségnek (hiányzik a belátás), tagadja azt, megtagadhatja a kezelést, vagy érdektelenül elfogadja azt.
- Ösztönélet: csökkent szexuális érdeklődés, a táplálkozási ösztön csökkenhet vagy erősödhet, a védekezési ösztön fokozódhat vagy csökkenhet.
- Motoros aktivitási rendellenességek: pszichomotoros izgatottság vagy nyugtalanság, agresszió, toxikofil viselkedés.
- Cirkadián ritmus: Álmosság vagy álmatlanság.
2.Az illegális kábítószer-használat kezelése
A kezelést a kezelőorvos határozza meg, a tünetek súlyosságától, megjelenésük idejétől, a beteg életkorától és szomatikus társbetegségeitől függően, és a következő elemekből áll:
Higiénés-diétás kezelés
Speciális higiénés-diétás rend nincs, azonban javasolt az életmódváltás, ami az absztinencia megőrzésének elengedhetetlen tényezője. Ezért javasolt a környezet megváltoztatása, új interperszonális kapcsolatok kialakítása, és minden más pszichoaktív szertől való tartózkodás.
Etiológiai kezelés
- mérgezés korrekciója farmakológiai szerekkel vagy gyógyszerekkel
- szomatikus betegségek kompenzálása: érrendszeri, neurológiai, autoimmun
- fertőző betegségek kezelése
- anyagcsere-funkciók kiegyensúlyozása
- organikus egyensúlyozás
- egyéb lehetséges okok kijavítása
Tüneti kezelés
A gyógyszeres terápiát képviseli, amely gyakran nélkülözhetetlen a haszonélvezőink egyensúlyának helyreállításához és a rehabilitációs folyamat elindításához.
Pszichoterápiás kezelés
CBT, CBT-DBT, Szisztémás terápia, Pszichoanalízis, Mindfulness, Csoportterápia, Foglalkozásterápia, Szocioterápia, Rekreációs terápiák.